Tuesday, September 18, 2012

Peru, Cajamarca ile Dayanışma


Kızıl-Yeşil Alternatif: Peru, Cajamarca ile Dayanışma Açıklaması
İstanbul, 7 Temmuz 2012


İstanbul'daki Kızıl-Yeşil Alternatifler Buluşması'nda (5-8 Temmuz 2012) bulunan siyasal ve toplumsal örgütler olarak; Celendin, Cajamarca halkının, bölgede yapılması planlanan Conga maden projesine karşı barışçıl eylemlerin baskılanmasını kınıyoruz. Şiddetli baskı, beş kişinin ölümüne ve onlarca insanın yaralanmasına yol açtı. Birçok insan göz altına alındı.

Bu çılgınlık, Peru Başkanı Ollanta Humala tarafından 3 Temmuz'da emredildi. Gerçekleşen olayların ardından hükümet bölgeye askerleri yollamaya karar verdi. Bu ölümler, üzerinden iki ay bile geçmemiş olan Espinar, Cusco olaylarının ardından geldi. Orada da yerel halkın meşru protesto eylemler eşit derecede şiddetli olarak baskılanmıştı.

Peru'daki bu vahşet; Latin Amerika'da yayılmakta olan doğal kaynakları sömürücü, otoriter saldırıların bağlamına dahildir. Paraguay'da gerçekleşen son darbe de bu tehlikeli durumun bir başka örneğidir.

Conga projesine karşı Cajamarca'da ve Peru'nun dört bir yanında mücadele eden hareketlerle ve örgütlerle, ve öldürülen protestocuların aileleriyle dayanışma içerisindeyiz. Latin Amerika'da doğal kaynakların sömürüsüne karşı direnen halk direnişleriyle dayanışarak; tüm baskı politikalarının hemen sonlandırılmasını talep ediyoruz.

Bu baskıdan sorumlu olan askeri ve siyasal yetkililer mahkeme önüne çıkarılmalıdır. Ayrıca, göz altına alınanların serbest bırakılmasını ve askerlerin Cajamarca'yı terk etmesini talep ediyoruz.
Peru'da baskıya son!
Büyük maden şirketlerine karşı, yerel halkın mücadelesiyle dayanışmaya!
Doğal kaynaklara sömürgeci saldırıya hayır!
Mücadeleyi küreselleştirelim, umudu küreselleştirelim!

No comments:

Post a Comment